Yubikey Neo

Prevratná novinka

YubiKey NEO je prémiovým výrobkom Yubico. Kombinuje štandardnú funkciu YubiKey USB klávesnice s bezdotykovou technológiou (NFC, MIFARE). Navyše má funkciu SmartCard/PKI, ktorá vyhovuje aj prísnym požiadavkám Common Criteria. Keď sa YubiKey NEO nachádza v blízkosti zariadenia schopného pre NFC – mobil, tablet –, príjme NFC NDEF signál zaslaný zariadením NFC, a pošle identifikačný kód pre prehliadač, či pre cieľovú aplikáciu na počítači. To isté zariadenie YubiKey je možné používať na USB portoch počítačov, či na vytvorenie ovládania systémov riadenia prístupu.

Možnosť použitia Yubikey NEO je širokosiahla pri zabezpečovaní prístupu k aplikáciám, vrátane vzdialeného prístupu, manažmentu VPN hesla, počítačových vstupov, FIDO U2F vstupov (Gmail, GitHup, Dropbox atď.…), systémy na správu obsahov (Joomla, Drupal, WordPress) a veľa iných aplikácií.

Mobilné overovanie, jediným dotknutím

YubiKey NEO je riešením k zabezpečeniu komunikácie na mobilných zariadeniach, a to za dostupnú cenu. Čoraz viac ľudí rieši svoje každodenné úlohy mobilnou komunikáciou. Činnosti ako kontrola emailov, prístup k bankovým kontám, či online nákup robia veľmi populárnym tieto zariadenia. Stratený mobil, alebo tablet môže mať vážne následky, ak používame iba heslá k prístupu ku svojim dátam, a to pre pohodlnosť všetky uložené na prístrojoch. Veľké riziko rovnako znamená to, ak so spyware, alebo inými škodlivými programami ukradnú vaše jednoduché prístupové údaje. V súčasnosti žiaľ mobilné aplikácie, ktoré používajme pracujú otvoreným modelom bezpečnosti, a často sa stáva, že ako používateľ sami nevieme, k čomu sa v pozadí dostanú nami používané aplikácie. S osobitným, jednoducho použiteľným zariadením YubiKey môžeme chrániť všetky naše cenné údaje a  peniaze. Na rozdiel od jednoduchého modelu hesla na báze textu, s jednorazovým heslom generovaným s YubiKey NEO sa nemôžu dostať k našim údajom, nakupovať, alebo vykonať prevody v našom mene. Umožňuje nám to dvojfaktorová autentifikácia, totiž pred každým prístupom, alebo transakciou použijeme nové, dovtedy ešte nepoužité heslo, ktoré môžeme generovať iba pri fyzickom vlastníctve tokenu.

U2F

FIDO Universal 2nd Factor (U2F) je nová, ale už vypracovaná a v širokom okruhu používaná normová iniciatíva jej používanie podporujú aj poprední poskytovatelia cloud a finančných služieb, medzi inými Google, Microsoft, MasterCard, Visa, PayPal. Protokol končí s komplexnými hardvérovými nástrojmi, za opustenia komplexnosti driveových programov. V prípade FIDO U2F je možné jeden nástroj použiť v prípade viacerých on-line služieb, bez zdieľania užívateľských informácií alebo šifrovacích kľúčov medzi poskytovateľmi.

Vlastnosti Yubikey NEO

 • Rozmery: 18 x 45 x 3 mm
 • Váha: 2,5 gramov
 • Vytváranie: Hermeticky uzavretý plast, posilnené ozlatené kontakty
 • Komunikácia USB a NFC
 • Odoslanie vygenerovaného hesla, alebo URL cez NFC zariadenie
 • Nezávislé na prehliadači a zariadení
 • Nie je potrebná klientska aplikácia
 • Šifrovanie 128-bitovým AES
 • Súlad Common Criteria
 • Vzdialenosť komunikácie NFC je limitované
 • Fido U2F podporovaný